top of page

Historia kopalÅ„ piasku na terenie obecnego GórnoÅ›lÄ…skiego OkrÄ™gu PrzemysÅ‚owego ma swój poczÄ…tek już w pierwszej poÅ‚owie XIX wieku, kiedy na potrzeby rozwijajÄ…cych siÄ™ kopalÅ„ wÄ™gla kamiennego rozpoczÄ™to wydobywać piasek podsadzkowy na masowÄ… skalÄ™. JednoczeÅ›nie wybudowane zostaÅ‚y linie kolejowe do bezpoÅ›redniego transportu surowca, które stworzyÅ‚y sieć kolei piaskowych w regionie Górnego ÅšlÄ…ska. 

 

Kopalnia piasku w Kotlarni swój poczÄ…tek ma w roku 1966, kiedy technologicznie transport i górnictwo byÅ‚o już na dość wysokim poziomie, przez co wydobycie piasku rozpoczÄ™to bardzo intensywnie - z poważnymi szkodami dla krajobrazu. NajwiÄ™ksze zmiany dokonaÅ‚y siÄ™ w latach '80 i '90 XX wieku, kiedy kopalnia bardzo prężnie dziaÅ‚aÅ‚a w ramach PrzedsiÄ™biorstwa MateriaÅ‚ów Podsadzkowych PrzemysÅ‚u WÄ™glowego (PMPPW), a później jako KP Kotlarnia po restrukturyzacji w 1991 roku. ByÅ‚ to etap najwiÄ™kszych przemian krajobrazu w tej okolicy, który staÅ‚ siÄ™ unikalny na skalÄ™ Polski i nie tylko. 

 

KP Kotlarnia po dziÅ› dzieÅ„ zajmuje siÄ™ wydobywaniem piasku, ale także rekultywacjÄ… terenów pogórniczych. MaÅ‚o tego, spóÅ‚ka w 2008 roku doszÅ‚a do porozumienia z Regionalnym ZarzÄ…dem Gospodarki Wodnej w Gliwicach i Krajowym ZarzÄ…dem Gospodarki Wodnej w Warszawie aby zaadaptować na nowo wyeksploatowane pola wydobywcze, na wzór tych w Dzierżnie. Obecnie trwa jednak częściowe wydobycie i częściowe rekultywowanie terenu, szczególnie na terenie pola piaskowego w Dziergowicach. 

 

Fotografie wykonanie na przestrzeni ostatnich paru lat majÄ… na celu pokazanie zmian krajobrazowych Górnego ÅšlÄ…ska w skutek przemysÅ‚u wydobywczego, który jest najbardziej w tym regionie popularny.

bottom of page